A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.43
ID: 1394496 • Letter: A
Question
A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.435m . The wheel rotates in frictionless bearings about a stationary horizontal axis, as shown in the figure (Figure 1) . The free end of the rope is tied to a suitcase with a mass of 20.0kg . The suitcase is released from rest at a height of 4.00m above the ground. The suitcase has a speed of 3.20m/s when it reaches the ground.
Part A
Calculate the angular velocity of the wheel when the suitcase reaches the ground.? =
Part B
Calculate the moment of inertia of the wheel. I =
4.00 mExplanation / Answer
A) Apply, linear speed on the tip, v = R*w (R is radius and w is angular speed)
==> w = v/R
= 3.2/0.435
= 7.36 rad/s
B) Apply energy conservation
Initial mechanical enrgy = final mechaincal energy.
m*g*H = 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2
20*9.8*4 = 0.5*20*3.2^2 + 0.5*I*7.36^2
==> I = (20*9.8*4 - 0.5*20*3.2^2)/(0.5*7.36^2)
= 25.17 kg.m^2 <<<<<<<<--------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.