Map Sapling Learning The average kinetic energy of the molecules in a gas sample
ID: 501031 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning The average kinetic energy of the molecules in a gas sample depends only on the temperature, T. But given the same kinetic energies, a lighter molecule will move faster than a heavier molecule. RT rms speed where R-8.314 J/(mol. K) and is molar mass in kilograms per mole. Note that a joule is the same as a kg- m2,s2 What is the rms speed of O2 molecules at 439 K? Number What is the rms speed of He atoms at 439 K? Number O Previous Give Up & View Solution Check Answer Next Ext B HintExplanation / Answer
1.rms speed = 3RT/Molar mass in kg/mol
R = 8.314J/molK = 8.314kgm2/s2molK
T = 439K
Molar mass of O = 15.99g/mol = 0.01599kg/mol
rms speed = (3.8.314kgm2/s2molK*439K)/0.01599kg/mol
= 827.51m/sec
2.R = 8.314kgm2/s2molK
T = 439K
Molar mass of He =4g/mol = 0.004kg/mol
rms speed = (3*8.314kgm2/s2molK*439K)/0.004kg/mol
= 1650.50m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.