Map Sapling Learning A 0.5530-kg ice cube at -12.40 oC is placed inside a chambe
ID: 1073359 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning A 0.5530-kg ice cube at -12.40 oC is placed inside a chamber of steam at 365.0°C. Later, you notice that the ice cube has completely melted into a puddle of water. If the chamber initially contained 6.910 moles of steam (water) molecules before the ice is added, calculate the final temperature of the puddle once it settled to equilibrium. (Assume the chamber walls are sufficiently flexible to allow the system to remain isobaric and consider thermal losses/gains from the chamber walls as negligible.) NumberExplanation / Answer
C of H20 (s): 37.7 J/(mol K)
C of H20 (l): 75.3 J/(mol K)
enthalpy of fusion of H20: 6.01 kJ/mol
27.8 J/(mol K) at 400 °C or 2.02J g¯1K¯1.
calculate how much energy must be absorbed to melt the ice cubes:
here mass of ice = 0.5530 kg = 553 g
553 g/18 g/ mol= 30.7 mole
{(30.7-mol x 12.40 °C x 37.7-J/mol*°C) + (30.7-mol x 6010-J/mol) + [30.7-mol x (Tf - 0 °C) x 75.3-J/mol*°C]} = -{6.910-mol (365 °C - Tf) x 27.8-J/mol*°C }
14351.636 + 184507 + 2311.71 Tf = - 70115.77 + 192.098Tf
268973.77 = 2119.612 Tf
Tf = 126.89 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.