Map Sapling Learning A 0.300-kg toy car moving with a speed of 0.820 m/s collide
ID: 2035412 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning A 0.300-kg toy car moving with a speed of 0.820 m/s collides with a wall. The figure below shows the force exerted on the car by the wall over the course of the collision. What is the magnitude of the velocity, or final speed, of the car after the ollision? Number FIN) final speed 22 m/s 45 ds) There is a hint availablel 0.01 0.02 View the hint by dicking on the bottom dvider divider bar again to hide the hint Glose O--.. Give Up & View Soldin 9Check Anwer ?Next 8Ert WindowsExplanation / Answer
let m = 0.3 kg
v1 = 0.82 m/s
v2 = ?
we know,
Impulse = Area under F-t curve
= (1/2)*(0.01/5)*36 + (0.01/5)*36 + (1/2)*(0.01/5)*9 + 2*(0.01/5)*36 + (1/2)*2*(0.01/5)*9 + (1/2)*2*(0.01/5)*36
= 0.351 N.s
use, Impulse = change in momentum
0.351 = m*(v2 - v1)
0.351/m = v2 - v1
==> v2 = 0.351/m + v1
= 0.351/0.3 + (-0.82)
= 0.35 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.