Map Sam holds a lit match in front of a lens (f 25.0 cm). The distance between t
ID: 584115 • Letter: M
Question
Map Sam holds a lit match in front of a lens (f 25.0 cm). The distance between the match and the lens is so 37.5 cm. Answer these three questions using three signifcant figures three quesions using three signifcant figureS. Part A: Pick the selection that describes the characteristics of the image from the match. O O O real and upside down real and erect virtual and upside down virtual and erect Part B: What is the value of the image distance? Number cm Part C: If the flame is actually 1.500 cm tall, how tall is the image of the flame? (Enter your answer as a positive number.) Number em Previous NextSave And ExitExplanation / Answer
Here ,
focal length , f = 25 cm
object distance , so = 37.5 cm
part A)
as the object is more far from the focus of lens.
the image is real and upside down.
part B)
Using Lens formula
1/f = 1/so + 1/si
1/25 = 1/37.5 + 1/si
si = 75 cm
the value of image distance is 75 cm
part C)
height of image = ho * Si/SO
height of image = 1.5 * (75/37.5)
height of image = 3 cm
the height of image is 3 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.