A ternary liquid mixture containing 35 mol% methanol, 45 mol% water, and remaind
ID: 477678 • Letter: A
Question
A ternary liquid mixture containing 35 mol% methanol, 45 mol% water, and remainder acetone is sent to a distillation column as feed for separation. The distillate liquid from the column contains 16 mol% acetone. It is found that the bottoms liquid output contains 25% of the methanol fed to the column and 92% of the water fed to the column. It is desired to have a bottoms stream flow at 3700 L/hr at steady state. Calculate the volume flow rates of feed and distillate as well as the mass % composition and molar flow rate of the bottoms stream. Then choose correct option below. Assume that the S.G. values in Appendix B1 can be used and that mixture densities for liquid solution can be estimated by weight average approximation.Explanation / Answer
Data Given:
Feed:
Methanol zmeth:0.35
Water zwat:0.45
Acetone zac:0.20
F=feed flow rate
Distillate:
D=distillate flow rate
yace = 0.16
Bottom:
B= Bottom flow rate = 3700 l/hr
We know that mole fraction and volume fraction same.
Methanol =0.20 of feed=0.20*zmeth *F=0.2*0.35*F=0.07F=xmeth*B
Water= 0.90 of feed =0.92*zwat*F=0.92*0.45*F=0.414F=xwat*B
So acetone = B-methanol-water=B-0.07 F-0.414F=B-0.484F
Solution:
Now take overall balance
F=D+B
F=D+3700
Now take methanol balance
zmethF=ymeth*D+xmeth*B
0.35F=ymeth*D +0.07 F
0.28 F =ymeth*D
Now take acetone balance
zaceF=yaceD+xaceB
0.20F=0.16D+(3700-0.484F)
0.684F=0.16D+3700
And we know that
F=D+3700
so solving this equation:
F=5931.29 lit/hr
D = 2231.29 lit/hr =2231.9*0.004403=9.827 GPM
So
In bottom
methanol =0.07*5931.29=415.1903 lit/hr
Water = 0.414*5931.29=2455.55 lit/hr
Acetone = 829.2597 lit/hr
So mole fraction:(mole fraction and volume fraction same)
xmeth = 0.1122
xwater = 0.6632
xace =0.2246
In terms of mass:
Mass = volumetric flow rate * density
Specific gravityof methanol=0.791
density =s.g*water density =0.791*1000=791 kg/lit
So methanol =415.1903 lit/hr *791=328415.52 kg/hr
Acetone=829.2597*792=656773.68 kg/hr
water=2455.55*1000=2455550 kg/hr
Now weight fraction = mass/total mass
Total mass =2455550+656773.68+328415.52=3440739.2 kg/hr
Weight fraction:
methanol=328415.52/3440739.2=0.095=9.5%
acetone=656773.68/3440739.2=0.19088=19.088%
water=2455550/3440739.2=0.7136=71.36%
Density mix=939.92 kg/lit
B= 3700 lit/hr*939.92 kg/lit=3.4*106 kg /hr
Molecular weight of mix = sum(mol fraction*molecular weight)=28.57 gm/mol=28.57 kg/kmol
B = 3.4*106/28.57=119.005 kmol/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.