A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12 m/s. She hits a 60 g
ID: 1286837 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 22 m/s. The ball rebounds at 40 m/s.
(a) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.
I solved this to be 8.28 m/s
(b) If the tennis ball and racket are in contact for 10 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball?
I solved this to be 372 N
I NEED HELP WITH PART (C)
(C) How does this compare to the gravitational force on the ball?
F avg / W ball = ______ ?
Explanation / Answer
------------------------------------------
part C:
gravitationla force F = mg
F = 1*9.8 = 9.8 N
Favg/Fball = 372/9.8 = 38 times larger
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.