A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12 m/s. She hits a 60 g
ID: 1553427 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 12 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 22 m/s. The ball rebounds at 40 m/s.
(a) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.
Answer: 8.28 m/s
(b) If the tennis ball and racket are in contact for 10 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball?
Answer: 372 N
(c) How does this compare to the ball's weight?
Favg/Wball = __?__
I got the answers for Parts A & B, but I can't figure out C. I tried dividing 372 N by 0.06 kg (weight of the tennis ball) but my answer was wrong
Explanation / Answer
According to the given problem,
Ya! you mistake is weight if the ball is = mg
i.e W = 0.06*9.8 = 0.588
C) Now, the rationis ,
Favg/Wball = 372/0.588 = 632.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.