A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 10.0 m/s. She hits a 60
ID: 1557520 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 10.0 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 14.0 m/s. The ball rebounds at 45.0 m/s. You may want to review (pages 226 - 232). For help with math skits, you may want to review: How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision. Express your answer with the appropriate units. If the tennis ball racket are in contact for 6.00 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
PART A
conserving momentum
1000 x 10 - 60 x 14 = 60 x45 + 1000 V
V = 6.46 m/sec
Part B
Force
F = change in momentum / time
F = 0.06 ( 45+14 )/0.006
F = 590 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.