A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 10 m/s. She hits a 60 g
ID: 3161591 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 10 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 23 m/s. The ball rebounds at 43 m/s.
(a) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.
___ m/s
(b) If the tennis ball and racket are in contact for 10 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball?
___ N
How does this compare to the gravitational force on the ball?
Favg / Wball = ___
Explanation / Answer
momentum is conserved
momentum before collision = momentum after collision
1000*(v - (-10 ) = 60 ( 43 - (-23))
v = -6.04 m/s
b) average force = dp/dt
= 0.06*(43+23) / 0.01
= 396 N
weigth of the ball = 0.06*9.8 = 0.588
Favg / Wball = 396 / 0.588 = 673.47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.