An electronics company claims that its employees make, on average, $50,000 per y
ID: 419054 • Letter: A
Question
An electronics company claims that its employees make, on average, $50,000 per year. A random selection of 100 employees indicated their mean annual income was $48,303. The population standard deviation is known to be $9,750. Compute the value of the appropriate test statistic to test this claim.
please do not attach this answer. i already tried it but is is wrong.
the test statistic is given as (x-mean)/(s/sqrt(N))
here x is 50000, mean is 48303, s is 9750 and N is 100
thus answer is (50000-48303)/(9750/sqrt(100)) =1.74
Explanation / Answer
Answer: - Given data
Population Mean = $50,000 per year
Smaple Mean = $48,303
Sample size = 100
Standard Deviation = $9,750
Test Statistic = (Sample Mean - Population Mean ) / Standard deviation / sqrt(n)
=> ($48,303 - $50000) / $9750/sqrt(100)
=> -1,697 / 975 = -1.74
The value of the appropriate Test Statistic = -1.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.