An electronics company has two contract manufacturers in Asia: Foxconn assembles
ID: 384475 • Letter: A
Question
An electronics company has two contract manufacturers in Asia: Foxconn assembles its tablets and Flextronics assembles its laptops. Monthly demand for tablets is 10,000 units, whereas that for laptops is 4,000. Tablets cost the company $100, laptops cost $400, and the company has a holding cost of 25 percent. Currently the company has to place separate orders with Foxconn and Flextronics and receives separate shipments. The fixed cost of each shipment is $10,000.
For all questions that follow, round your answers to two (2) decimal places.
A- What is the optimal order size with Foxconn?
B- What is the optimal order size with Flextronics?
C- What is the average flow time for tablets in days?
D- What is the average flow time for laptops in weeks?
Explanation / Answer
OPTIMAL ORDER SIZE = [sqrt{2AB/C}]
A = ANNUAL QUANTITY
B = FIXED COST
C = HOLDING COST
A) For FOXCONN optimal order size = [sqrt{2*120000*10000/25} = 9797.96] units
A = 10000 units * 12 months
B = $10000
C = 25% of $100
B) FOR FLEXTRONICS optimal order size = [sqrt{2*48000*10000/100} = 3098.40] units
A = 4000 units * 12 months
B = $10000
C = $100
C) NUMBER OF ORDER CYCLE IN A YEAR WITH FOXCONN IS = [120000/9797.96 = 12.25 times]
IN DAYS = 365/12.25 = 29.80 days is the order cycle for foxconn
D) NUMBER OF ORDER CYCLE IN A YEAR WITH FLEXTRONICS = [48000/3098.4 = 15.50 times]
IN WEEKS = 52/15.5 = 3.35 week is the order cycle for flextronics
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.