An electron with electric charge of 1.6 X 10 - 19 C falls through a potential di
ID: 2110990 • Letter: A
Question
An electron with electric charge of 1.6 X 10 - 19 C falls through a potential difference of 10 kV in the vacuum of an X - ray tube. What is the kinetic energy of the electron assuming it started from rest and that there is no loss of energy to friction ? ( 1 volt = 1 joule/coulomb An electron with electric charge of 1.6 X 10 - 19 C falls through a potential difference of 10 kV in the vacuum of an X - ray tube. What is the kinetic energy of the electron assuming it started from rest and that there is no loss of energy to friction ? ( 1 volt = 1 joule/coulomb An electron with electric charge of 1.6 X 10 - 19 C falls through a potential difference of 10 kV in the vacuum of an X - ray tube. What is the kinetic energy of the electron assuming it started from rest and that there is no loss of energy to friction ? ( 1 volt = 1 joule/coulombExplanation / Answer
dE=q*dV=1.6e-19*10e3=1.6e-15 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.