An electron travelling at 3.3 x10^7 m/s perpendicular to a magnetic field of 0.1
ID: 2109236 • Letter: A
Question
An electron travelling at 3.3x10^7 m/s perpendicular to a magnetic field of 0.16T moves in a circular path.
a) What is the magnitude of the magnetic force acting on the electron?
b) What is the radius of the electron's circular path?
c) Why does the electron move in a circular path?
( ) because the direction of the magnetic force does not change
( ) because the electron is not accelarating
( ) because the magnetic force acting on the electron is parallel to the electron's velocity
( ) because the magnetic force acting on the electron is perpendicular to the electron's velocity
( ) because the magnetic force acting on the electron is perpendicular to the electron's accelaration
Explanation / Answer
a) F = q v B = 1.6E-19*3.3E7*0.16=8.45E-13 N
b) q v B= mv^2/r
r = mv /q B = 9.11E-31*3.3E7/(1.6E-19*0.16)=1.17E-3 m
c) because the magnetic force acting on the electron is perpendicular to the electron's velocity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.