An electron moving with a speed of 6.3 times 10^6 m/s collides with a lithium io
ID: 1567633 • Letter: A
Question
An electron moving with a speed of 6.3 times 10^6 m/s collides with a lithium ion (Li^++) in its ground state, which then emits a photon. What is the smallest possible wavelength of the emitted photon? (You may assume the speed of the lithium ion is negligible at all times.) Challenge A: How many total possibilities are there for the wavelength of the emitted photon? Challenge B: What is the largest possible wavelength of the emitted photon? Challenge C: What is the electron's speed after the collision?Explanation / Answer
Initial energy of electron E= 0.5mv^2 = 0.5*9.1e-31*6.3e6^2
= 1.806*10^-17 J
Smallest wavelength = hc/E
= 6.626e-34*3e8/1.806e-17
= 11*10^-9 m
= 11 nm
Largest wavelength is infinity
Infinite number of possibilities are there.
For minimum wavelength of photon, electron speed is zero.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.