An electron moves at constant velocity, v , in the horizontal direction between
ID: 1440694 • Letter: A
Question
An electron moves at constant velocity, v, in the horizontal direction between two parallel plates of a parallel plate capacitor as shown above. There is a uniform electric field between the two plates that has a magnitude of 250 V/m and is directed vertically downward as shown. There is also a uniform magnetic field of magnitude 0.030T directed into the page in the region between the two plates.
a) If the plates are separated by 2.00 cm, what is the potential difference, V, between the two plates?
Problem 5 E = 250 V/m 2.00 cm B 0.030TExplanation / Answer
Here,
electric field , E = 250 V/m
distance ,d = 2 cm = 0.02 m
B = 0.030 T
a)
Potential difference = E * d
Potential difference = 250 * 0.02
Potential difference = 5 V
the Potential difference is 5 V
b)
let the speed of electron is v
as B * v * q = E * q
0.030 * v = 250
v = 8333.3 m/s
the speed of electron is 8333.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.