An electron moving to the right at 8.5×10 5 m/senters a uniform electric field p
ID: 2001343 • Letter: A
Question
An electron moving to the right at 8.5×105 m/senters a uniform electric field parallel to its direction of motion. If the electron is to be brought to rest in the space of 8.0 cm .
Part A
What direction is required for the electric field?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the strength of the field?
Express your answer using two significant figures.
An electron moving to the right at 8.5×105 m/senters a uniform electric field parallel to its direction of motion. If the electron is to be brought to rest in the space of 8.0 cm .
Part A
What direction is required for the electric field?
What direction is required for the electric field? right up down leftSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the strength of the field?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) Remember that the direction of the electric at a point is the same direction as the force.
According to your question, if the electron is moving to the right , that means there is a heavy amount of charge
attracting it on the other end that is right .Electric field always moves with direction of force. Right direction.
b)
v=8.5*10^5m/s
x=8.0cm=0.08m
E=?
F=?
Q=1.60*10^-19
Since we have v, and x, at a uniform speed. u=0
we can use : v^2=u^2+2ax.
Now let look for acceleration (a) so we can latter find Force(F)
v^2=0+2ax
a=v^2/2x
a= (8.5*10^5)^2/(2*0.08)
a=7.225*10^11/0.16
a=4.515*10^12m/s^2
SO, back to Force (F)
F=ma
mass of an electron on a good looking day is : 9.11*10^-31kg
F=9.11*10^-31*4.515*10^12
F=4.113*10^-18N
SO, ELECTRIC FIELD IS FORCE PER CHARGE
E=F/Q
E=4.113*10^-18/1.60*10^-19
E=25.7 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.