An electron travels at a speed of 1.0×10 4 m/sthrough a uniform magnetic field w
ID: 1338692 • Letter: A
Question
An electron travels at a speed of 1.0×104 m/sthrough a uniform magnetic field whose magnitude is 1.1×103 T .
1. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are perpendicular?
2. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field make an angle of 45 ?
3. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are parallel?
4 What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are exactly opposite?
Explanation / Answer
F = qVxB = qVB sin( theta)
1. F = 1.6*10^-19*10^4*1.1*10^-3 = 1.76e-18 N
2. F = 1.6*10^-19*10^4*1.1*10^-3*0.707 = 1.24432e-18 N
3. 0
4. 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.