An electron with kinetic energy 1.50 keV circles in a plane perpendicular toa un
ID: 1746088 • Letter: A
Question
An electron with kinetic energy 1.50 keV circles in a plane perpendicular toa uniform magnetic field. The orbit radius is 21.0 cm. The speed of the electron is2.29e^7 m/s The Magnitude Field is 6.22e^-4 T The Period seconds of Motionis 5.74e^-8 seconds. ElectronCharge=1.6e^-19 K=2.4e^-16What is the frequency orcircling? In units Hz. The speed of the electron is2.29e^7 m/s The Magnitude Field is 6.22e^-4 T The Period seconds of Motionis 5.74e^-8 seconds. ElectronCharge=1.6e^-19 K=2.4e^-16
What is the frequency orcircling? In units Hz.
Explanation / Answer
In magnetic field ,force due to magnetic field =centripetal force Bv q = m v ^ 2 / R B q R = m v = m R B q = m = m ( 2 f ) from this frequency f = B q / ( 2m ) = ( 6.22 * 10 ^ -4 ) ( 1.6 * 10 ^ -19 ) / [ 2 * 3.14 * 9.1 * 10 ^-31 kg ] = 0.174 * 10 ^ 8 Hz = 17.4 * 10 ^ 6 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.