An electron travels at a speed of 20 times 10^4 m/s through a uniform magnetic f
ID: 1612403 • Letter: A
Question
An electron travels at a speed of 20 times 10^4 m/s through a uniform magnetic field whose magnitude is 1.1 times 10^-3 T. What is the magnitude force on the electron if its velocity and the magnetic field are Express your answer using two significant figures. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field make an angle of Express your answer using two significant figures. What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are parallel?Explanation / Answer
v = 2.0 * 10^4 m/s
B = 1.1 * 10^-3 T
F = q * VxB
F = 1.6 * 10^-19 * 2.0 * 10^4 * 1.1 * 10^-3
F = 3.52 * 10^-18 N
Other Parts cannot be seen !!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.