An electron travels at a speed of 3.0×10 4 m/sthrough a uniform magnetic field w
ID: 1431022 • Letter: A
Question
An electron travels at a speed of 3.0×104 m/sthrough a uniform magnetic field whose magnitude is 1.2×103 T .
a)What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are perpendicular? ___N
b)What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field make an angle of 45 ? ___N
c) What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are parallel?____N
d)What is the magnitude of the magnetic force on the electron if its velocity and the magnetic field are exactly opposite?____N
Explanation / Answer
a)Are perpendicular=> F =QvBsinF = (1.60 ^-19 C)( 3.0×104m/s)(1.2 10^-3T) sin 90F = 5.76*10^-18 N
b) Make an angle of 45o=> F =QvBsinF = ( 1.60 ^-19 C)(3.0×104 m/s)(1.2 10^-3T) sin 45F = 4.07*10^-18 N
c) Are parallel=> F = 0
d. Are exactly opposite=>F=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.