A 5.180 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 3901142 • Letter: A
Question
A 5.180 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.555 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.305. At time t = 0, a force F = 17.3 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: T=0 and T>0
Consider the same situation, but this time the external force F is 35.0 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: T=0 and T>0
Explanation / Answer
at t = 0, F static max = 0.555*5.18*9.81=28.2
so friction will equal 17.3 at t= 0 and t>0
b) now will hit max value at t = 0 so will start moving, F t=0 = 28.2 N
t>0, 0.305*5.18*9.81=15.49 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.