A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 390 m/s is fired into and
ID: 1340175 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of vi = 390 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 910 N/m. The block moves d = 4.40 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring.
(a) Find the speed at which the bullet emerges from the block.
m/s
(b) Find the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet–block system during the collision.
J
Explanation / Answer
here,
mass of the bullet , mb = 0.005 kg
vi = 390 m/s
mass of block , M = 1 kg
spring constant , k = 910 N/m
d = 4.4 cm
d = 0.044 m
let the speed of the system after the collison be v
0.5 * (M + m ) * v^2 = 0.5 * k* x^2
(1.005) * v^2 = 0.5 * 910 * 0.044 ^ 2
v = 0.93 m/s
let the speed of bullet emerges from the block be v0
using conservation of momentum
m * vi = ( m + M)*v + m * v0
0.005 * 390 = 1.005 * 0.93 + 0.005 * v0
v0 = 203.07 m/s
speed of bullet when it emerges out is 203.07 m/s
(b)
the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet–block system during the collision , E = 0.5 * mb * ( vi^2 - v0^2)
E = 0.5 * 0.005 * ( 390^2 - 203.07^2)
E = 277.16 J
the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet–block system during the collision is 277.16 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.