A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 390 m/s is fired into and
ID: 1492655 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of vi = 390 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 930 N/m. The block moves d = 5.60 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring.
(a) Find the speed at which the bullet emerges from the block.
m/s
(b) Find the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet–block system during the collision.
J
Explanation / Answer
m =5 g, vi =390 m/s , M =1 kg , k =930 N/m , d=5.6 cm
from conservation of energy
(1/2)MV^2 = (1/2)kd^2
(1*V^2) = (930*5.6*5.6*10^-4)
V =1.708 m/s
from conservation of momentum
mvi +0= mvf +MV
(0.005*390) = (0.005*vf) +(1*1.708)
vf = 48.4 m/s
(b) Let the mechanical energy converted into internal energy in the collision is E Jules
=>E = KE(bullet) initial - KE(block) final - KE(bullet) final
= (0.5*0.005*390*390) - (0.5*0.005*48.4*48.4) -(0.5*1*1.708*1.708)
E =373 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.