A 5.00 L tank at 17.5 °C is filled with 19.5 g of boron trifluoride gas and 18.4
ID: 1039569 • Letter: A
Question
A 5.00 L tank at 17.5 °C is filled with 19.5 g of boron trifluoride gas and 18.4 g of carbon monoxide gas. You can assume both under these conditions. 4 g of carbon monoxide gas. You can assume both gases behave as ideal gases Calculate the mole fraction and partial pressure of each gas, and the total pressure in the tank. Be sure your answers have the correct number of significant digits. mole fraction boron trifluoride atem partial pressure0 mole fraction: carbon monoxide partial pressure: Total pressure in tankExplanation / Answer
Molar mass of Boron Triflouride (BF3) = 67.82 g/mol
Number of moles of BF3 = Mass/Molar mass = 19.5/67.82 = 0.2875 moles
Molar mass of Carbon monoxide (CO) = 28.01 g/mol
Number of moles of CO = Mass/Molar mass = 18.4/28.01 = 0.6569 moles
mole fraction of BF3 = numbe rof moles of BF3/(number of moles of BF3+ number of moles of CO)
=> 0.2875/(0.2875+0.6569)
=> 0.3044 = 0.304 (three significant figures)
Using ideal gas equation
PV = nRT
P * 5.00 = 0.2875 * 0.0821 * (273+17.5)
P = 1.37 atm
mole fraction of CO= numbe rof moles of CO/(number of moles of BF3 + number of moles of CO)
=> 0.6569/(0.2875+0.6569)
=> 0.6955 = 0.696 (three significant figures)
Using ideal gas equation
PV = nRT
P * 5.00 = 0.6569 * 0.0821 * (273+17.5)
P = 3.13 atm
Total Pressure = Sum of partial pressure = 1.37 + 3.13 = 4.50 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.