A 5.0 kg block with a kinetic energy of 30J is about to collide with a springe a
ID: 2093480 • Letter: A
Question
A 5.0 kg block with a kinetic energy of 30J is about to collide with a springe at its relaxed length. As the block compresses the spring, a frictional force between the block and floor acts on the block. The figure below gives the kintetic energy K(x) and the potential energy U(x) of the spriong as the functions of the position x of the block, as the spring is compressed. What is the increase in thermal energy of the block and floor when a) the block reaches position x=.10m and b) when the spring reaches its maximum compression? c) What is the speed of the block at x=.80m?
Explanation / Answer
a) by energy conservation
thermal energy =TE1-TE2=30-23=7j
b)thermal energy =TE1-TE2=30-14=16J
C)V=(2*2/5)^0.5=0.89 M/SEC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.