A 5.00 g bullet is fired with a velocity of118.5 m/s toward a 10.80 kg stationar
ID: 1682259 • Letter: A
Question
A 5.00 g bullet is fired with a velocity of118.5 m/s toward a 10.80 kg stationary solid block resting on africtionless surface.(a) What is the change in momentum of the bulletif it is embedded in the block?
(b) What is the change in momentum of the bullet if it ricochets inthe opposite direction with a speed of 99 m/s?
A 5.00 g bullet is fired with a velocity of118.5 m/s toward a 10.80 kg stationary solid block resting on africtionless surface.
(a) What is the change in momentum of the bulletif it is embedded in the block?
(b) What is the change in momentum of the bullet if it ricochets inthe opposite direction with a speed of 99 m/s?
Explanation / Answer
m = 5 g, M = 10.80 kg, v = 118.5 m/s According to conservation of energy mv = (M + m)V V = mv/(M + m) = 0.5925 /10.805 = 0.05483m/s Therefore change in momentum of the bullet = m(v - V) = 0.005 * (118.5 -0.05438) = 0.5922 kgm/s If v' = -99 m/s Then change in momentum of the bullet = m(v - v') = 0.005 * (118.5 + 99) = 1.0875 kgm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.