A 5.00 g bullet moving with an initial speed of 390 m/s is fired into and passes
ID: 1764869 • Letter: A
Question
A 5.00 g bullet moving with an initial speed of 390 m/s is fired into and passes through a 1.00 kgblock. The block, initially at rest on a frictionless, horizontalsurface, is connected to a spring of force constant 850 N/m. (a) If the block moves 5.10 cm tothe right after impact, find the speed at which the bullet emergesfrom the block.1 m/s
(b) If the block moves 5.10 cm to theright after impact, find the mechanical energy converted intointernal energy in the collision.
2 J A 5.00 g bullet moving with an initial speed of 390 m/s is fired into and passes through a 1.00 kgblock. The block, initially at rest on a frictionless, horizontalsurface, is connected to a spring of force constant 850 N/m. (a) If the block moves 5.10 cm tothe right after impact, find the speed at which the bullet emergesfrom the block.
1 m/s
(b) If the block moves 5.10 cm to theright after impact, find the mechanical energy converted intointernal energy in the collision.
2 J
Explanation / Answer
Kinetic energy of the bullet just befire it hits the spring =potential energy of the spring at maximum compression (1/ 2) mv ^ 2 = ( 1/ 2) k x^ 2 from this speed of the block just before hit thespring v = x [ k / m ] = ( 5.1 / 100) [ 850 / 1 ) = 1.4868 m / s from law of conservationof momentum , m ' U+ m u= m ' V + mv from this speed of the bullet after emerges from theblock V = ( m' U + mu -mv ) / m ' where m = mass of block = 1 kg m ' =mass of bullet = 5 g U= 390 m / s u= 0 v= 1.4868 m / s plug the values we get V valueRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.