A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 460 m/s is fired into and
ID: 2144505 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of vi = 460 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 890 N/m. The block moves d = 4.20 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring.
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of vi = 460 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 890N/m. The block moves d = 4.20 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring.Explanation / Answer
Energy of the system is conserved hence
0.5mvi^2 = 0.5kx^2 + 0.5mvf^2 (where vf is the speed of the bullet with which it emerges)
0.5 * 0.005 * 460^2 = 0.5 * 890 * (4.2 * 10^-2)^2 + (0.5 * 0.005 * vf^2)
vf = sqrt(((0.5 * 0.005 * 460^2) - (0.5 * 890 * (4.2 * 10^-2)^2))/(0.5 * 0.005)) = 459.658 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.