A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 440 m/s is fired into and
ID: 1467514 • Letter: A
Question
A 5.00-g bullet moving with an initial speed of v i = 440 m/s is fired into and passes through a 1.00-kg block as shown in the figure below. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring with force constant 920 N/m. The block moves d = 4.00 cm to the right after impact before being brought to rest by the spring. Find the speed at which the bullet emerges from the block. m/s Find the amount of initial kinetic energy of the bullet that is converted into internal energy in bullet-block system during the collision.Explanation / Answer
initial speed of bullet , vi = 440 m/s
mass of bullet , m = 0.005 Kg
mass of block , M = 1 Kg
let the speed of the block after collision is v
Using conservation of enegry
0.5 * k * d^2 = 0.5 * m * v^2
920 * 0.04^2 = 1 * v^2
v = 1.213 m/s
Using conservation of momentum
0.005 * (440 - vf) = 1.213 * 1
vf = 197 m/s
the final speed of bullet is 197 m/s
b)
amount of kinetic energy lost = 0.5 * 0.005 * 440^2 - 0.5 * 0.005 * 197^2 - 0.5 * 1 * 1.213^2
amount of kinetic energy lost = 386.24 J
the amount of kinetic energy lost is 386.24 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.