Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a) Using Little\'s Law, Last year, there were 2,500,000 visitors to a park and,

ID: 3236398 • Letter: A

Question

a) Using Little's Law, Last year, there were 2,500,000 visitors to a park and, on average, each visitor spent 24 hours in the park. Last year, on average, how many visitors were in the park simultaneously? (Assume the park opens 24 hours a day 7 days a week) b) Using Little's Law, A sandwich shop serves 500 customers over its lunch period from 10:00 am to 12:00 pm. A quick count of the number of customers waiting in line and being served by the employees shows that an average of 15 customers are in process at any point in time. What is the average amount of time that a customer spends in the process?

Explanation / Answer

a) The average number of customers in a queueing system, l, is equal to the rate at which customers arrive and enter the system, , multiplied by the average sojourn time of a customer, w. l = *w

Here, = 2,500,000/(365.25*24) = 285.19; w = 24hours
l = 285.19*24 = 6844.627

b) = 500/2 = 250/hr, l = 15, w = l/ = 15/250 = 0.06hrs

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote