a) Two concentric shells of uniform density hav- ing masses Minner = 800 kg and
ID: 2144346 • Letter: A
Question
a) Two concentric shells of uniform density hav-
ing masses Minner = 800 kg and Mouter = 640 kg
are situated as shown in the Figure. Find the mag-
nitude of the force on a particle of mass m = 726
kg located at b (68 km from the center of Minner).
b)
Find the magnitude of the force on a particle of mass
m = 726 kg located at "a" (120 km from the center of Minner).
Two concentric shells of uniform density having masses Minner = 800 kg and Mouter = 40 kg are situated as shown in the Figure. Find the magnitude of he force on a particle of mass m = 726 kg located at b (68 km from the center of Minner). Find the magnitude of the force on a particle of mass m = 726 kg located at "a" (120 km from the center of Minner).Explanation / Answer
a)
only mass closer to the center matter
F = G M m/R^2 = 6.67E-11*800*726/68.0E3^2= 8.38E-15 N
b)
F = G Mtotal m/R^2 = 6.67E-11*(800+640)*726/120.0E3^2= 4.84E-15 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.