Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a) Two identical , parallel, circular metal plates have a radius of 5.0cm and ar

ID: 2012387 • Letter: A

Question

a) Two identical , parallel, circular metal plates have a radius of 5.0cm and are separated by 3.0cm.

What is the capacitance of these plates?

b) The plates are connected to a battery with an emf of 3.0V.

What is the magnitude of the charge on each plate?

c) A constant current of 4.5 mA is used to charge the plates.

How long does it take for the plates to become fully charged?

d) The electric field can be treated as constant between the plates.

What is the magnitude of the electric field between the plates?

Explanation / Answer

a ) Given that two parallel circular metal plates having radius r = 5.0cm      seperated distance d = 3.0cm Capacitance of the plates C = _0 A / d                                               = 8.85*10^-12 * (5.0*10^-2m)^2 / 3.00*10^-2m                                               = 23.1*10^-12 F b ) The plates are connected to the battery V = 3.0 V        charge of the plates is Q = C V                                               = 23.1*10^-12 F * 3.0V                                              = 69.4 *10^-12 C c )   current used to charge plates is i = 4.5*10^-3 A                                                       t = Q / i                                                          = 69.4*10^-12 C / 4.5*10^-3 A                                                         = 15.4*10^-9 s d ) Magnitude of electric field between the plates is E = V / d                                                                                       = 3.00V / 3.00*10^-2 m                                                                                        = 100 V /m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote