a) Two capacitors (C1 = 3.30 µF, C2 = 14.0 µF) are charged individually to (V1 =
ID: 2049377 • Letter: A
Question
a) Two capacitors (C1 = 3.30 µF, C2 = 14.0 µF) are charged individually to (V1 = 14.1 V, V2 = 5.10 V). The two capacitors are then connected together in parallel with the positive plates together and the negative plates together. Calculate the final potential difference across the plates of the capacitors once they are connected.b) Calculate the amount of charge that flows from one capacitor to the other when the capacitors are connected together.
c) By how much is the total stored energy reduced when the two capacitors are connected?
Explanation / Answer
V = (C1V1 +C2V2)/(C1+C2) = 6.8 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.