Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

af average charita e itemized por income tas atam in ria STg2, suppose the d 103

ID: 3220272 • Letter: A

Question


af average charita e itemized por income tas atam in ria STg2, suppose the d 103. Find the limits for the Ivomtal slandard as723 and ssos middle of combituiom and 5826 A biologist estimates that deer in region carry a certain type of fkk. For 70% the a sample of 300 deer selected at rardem, wteu is the chance that 216 or krwer deer have 1 A sample or 3s different payroll departments found that employees worked an average af 240.5 days year ho population standard devidioa 8 days, coefidence interval for the average number erary woked by all employees who are paid through payroll departments. 2453 DI 230.9 C250.3 C12324 248 19) A food snack manufacturer samples il begs of preuaels off e ausembly line and weighs their contents. If the sample mean is 152 and the sample standed deviation ix 0.5 oz., find the 95% eanfidence imerval of the true mea. 2.9 5.0 M 20y A recent study 750 internet users in Europe ruund that 15% intemet users were of true proportion of women in Earop women. What the 95% confidence interval of is the who use the internet? 0.379 A10.316 sp 0.3 cy 0.349 p 0.35

Explanation / Answer

UNABLE TO READ FIRST QUESTION.

2.We have given that n=300 and p=0.7

here np=300*0.7=210>5 and npq=300*0.7*0.3=43>5

we use here Normal approximation

we have to calculate p(X<216)=P(Z<216-210/7.93)=P(Z<0.756)

Using standard normal table

PZ<0.756)=0.7754

Hope this will helps you. Please post remaining question saperately for getting answer

Thanks and God Bless You:).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote