Score: 0 of 1 pt 4 3 ot 8 complete) HW Score: 37.6%, 3 of 14.1.59 Ar acertain Qu
ID: 3181953 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 4 3 ot 8 complete) HW Score: 37.6%, 3 of 14.1.59 Ar acertain Question Help the coffee coffee shop, the bury a of coffee and some a owner believes that the number of aups he sels each day is distributed with a cups and a standard deviation of 18 cups. also believes that the number of doughnuts he sells each day is independent of sales and is normally distributed with He deviation of 17. Complete parts a)through c) a mean of 150 doughnuts and a standard a) The shop is open every day but Sunday. Assuming day-to-day sales are independent. whats the probability hell sell over 2000 cups of coffee in a week? (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
= 6 * 330 = 1980
Var(6X) = 6Var(x) = 6 * 18^2 = 6 * 324 = 1944
= sqrt(1944) = 44.09
Z = (2000 - 1980)/44.09
= 20/44.09
= 0.4536
From the Z-score table,we can find that a Z-score of 0.6750 or 67.50% of probability that the shop that the shop will sell less than 2000cups.
therefore,the probability that the shop will sell more than 2,000 cups of coffee in a week is 0.3250 or 32.50%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.