Score: 0 of 1 pt 16 of 35 (7 complete) HW Score: 20%, 7 of 35 pts 10.3.7 Questio
ID: 3355731 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 16 of 35 (7 complete) HW Score: 20%, 7 of 35 pts 10.3.7 Question Help A sample of 50 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.224 and the equation of he regression line is y = 18.4 + 0.950 , w here x represents height. The mean the 50 heights s 3 and the mea o the pulse rates i 773 eats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 72 in tall. Use a significance level of = 0.01 Click the icon to view the critical values of the Pearson correlation coefficient r. The best predicted pulse rate of a woman who is 72 in tall isbeats per minute. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Given:
y = 18.4 + 0.95 * x
x = 72
y = 18.4 + 0.95 * 72
y = 86.8
So, pulse rate =86.8 beats per minute.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.