Score: 0 of 1 pt 16 of 35 (8 complete) HW Score: 20%, 7 of 35 pts X 10.3.7 Quest
ID: 3355736 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 16 of 35 (8 complete) HW Score: 20%, 7 of 35 pts X 10.3.7 Question Help A sample of 80 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.208 and the equation of the regression line is y 17.8+0.930x, where x represents height. The mean of the 80 heights is 62.9 in and the mean of the 80 pulse rates is 74.8 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 70 in tall. Use a significance level of =0.01. Click the icon to view the critical values of the Pearson correlation coefficient The best predicted pulse rate of a woman who is 70 in tall is beats per minute. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Here given that sample size n =80
Also the equation of regression line is given
y^= 17.8+0.930*x
So the predicted value for woman who is 70 in tall i.e. for x = 70 we have to estimate y
So. y^ = 17.8+0.930*70
y^ = 82.90
So predicted pulse rate is 82.90 bpm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.