Score: 0 of 1 pt 15 of 24 (18 complete) , V Score: 65.42%, 15.7 3.2.27 Question
ID: 2949801 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 15 of 24 (18 complete) , V Score: 65.42%, 15.7 3.2.27 Question Help The probability that a person in the United States has typeB" blood 7%. Three unrelated people in the United States are selected at random. Complete parts (a) through (d). (a) Find the probability that all three have type B blood. The probability that all three have type B' blood is 000343 (Round to six decimal places as needed.) (b) Find the probability that none of the three have type B' blood. The probability that none of the three have type B blood is (Round to three decimal places as needed )Explanation / Answer
Lets denote p :- probabiliy of success
we get success when the person has blood type B+
In the sample we have 3 people, we will denote it as n=3
now, probability of success (getting a person that have blood type B+) is 7% = 0.07
So we have P=0.07 and q=1-p = 1-0.07 = 0.93
here, q represent probability of failure
We can use Binomial distribution in our problem
Probability Mass Function of Binomial random variable X is given as f(x) = nCx px q(n-x)
Part a) If all people have B+ blood group that mean out variable X = 3
So, 3C3 * (0.07)3 * (0.93)3-3 = 1 * 0.000343 * 1 = 0.000343
Part b) None of the member have blood type B+ that implies our variable x = 0
So, 3C0 * (0.07)0 * (0.93)3-0 = 1 * 1 * 0.804357 = 0.804357
Round upto 3 decimal places = 0.804
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.