Score: 0 of 1 pt 15 of 39 complete) HW Score: 62.59%, 24.41 of 39 pts 9.2.17 Que
ID: 3064119 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 15 of 39 complete) HW Score: 62.59%, 24.41 of 39 pts 9.2.17 Question Help *F A simple random sample of size n is drawn from a population that is normally distributed. The sample mean·x, is found to be 1 10, and te sample standard deviation, s, is fund sample mean, i, s to be 10. a) Construct a 90% confidence interval about ut he sample size·n, is 14 (b) Construct a 96% oonfidenco interval about the sample size, n, is 21 (c) Construct a 99% confidence interval about if the sample size, n, is 14. (d) Could we have computed the confidence intervals in parts (a)(c) i the population had not beon normally distributed? Cick the icon to view the table of areas undor the t-distribution.Explanation / Answer
a)
M = 110
t = 2.282
sM = (102/14) = 2.67
= M ± t(sM)
= 110 ± 2.282*2.67
= 110 ± 6.09
CI [103.91, 116.09]
b)
M = 110
t = 2.09
sM = (102/21) = 2.18
= M ± t(sM)
= 110 ± 2.09*2.18
= 110 ± 4.55
[105.45, 114.55]
c)
M = 110
t = 3.01
sM = (102/14) = 2.67
= M ± t(sM)
= 110 ± 3.01*2.67
= 110 ± 8.05
CI [101.95, 118.05].
d)
No, it is not possible to calculate the confidence inetrval if it is not normally distributed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.