Score: 0 of 1 pt 4 15 af 25 (20 complele) Score: 69 33%, 17, 33 of 25 pts 5.3.25
ID: 3074975 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 4 15 af 25 (20 complele) Score: 69 33%, 17, 33 of 25 pts 5.3.25 Reler to the accompanying techndlogy dasplay The probabities in the dsglay ware obianed using the vaurs ofn -5 and p-0724 In a cinical test of a bug, 72.4% of the subjects treated with 1 drug. Find the probablty that more than one subject experiences headaches ts t reasonable to expect that mare than one EEE Click on the icon to wew the techeology daplay of the drug axperien aced headaches. in each case, assuma thai 5 subjects are randomly selected and trested with 10 ng df the subject wil esperienca headachas? The probabity that more than one subject experiences headaches is Round to sour decimal places as needed ) Bnomas Probabtty dsplay A Binomal with-6 and p- 0.724 0 0210 0.1102 D 2891 03792 0.1989 Prit Done Enter your answer in the answer box and then clk k Cear Al abExplanation / Answer
Solution:-
5.3.25) The probability that more than one subject experiences headaches is 0.9774.
x = 1, n = 5, p = 0.724
By applying binomial distribution:-
P(x,n) = nCx*px*(1-p)(n-x)
P(x > 1) = 1 - [P(x = 0) + P(x = 1)]
P(x > 1) = 1 - (0.0016 + 0.0210)
P(x > 1) = 0.9774
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.