A sample of size n = 100 is taken what is the appropriate critical t value for e
ID: 3180648 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
14)
If sample size is 100, then degrees of freedom = 100 - 1 = 99
(a)
For 95% CI, t-value for 99 df = 1.984
(b)
For 98% CI, t-value for 99 df = 2.364
(15)
(a) If the percent of desired confidencae increases from 90% to 95%, confidence interval gets wider.
(b)
The size of the sample used to produce the CI is decreased, confidence interval gets wider.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.