Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of neon initially has a volume of 2.50 L at 185 degree Celsius. What is

ID: 971355 • Letter: A

Question

A sample of neon initially has a volume of 2.50 L at 185 degree Celsius. What is the new temp. , in Celsius when the volume of the sample is changed at constant pressure to each of the following?
Part A: 4.20 L Express your answer with the appropriate units.
Part B: 1.05 x 10^3 mL
Part C: 8.40 L
Part D: 3.60 x 10^3 mL Part A A sample of neon initially has a volume of 2.50 L at 185 C What is the new temperature, in C, when the volume of the sample is changed at constant pressure to each of the following? 4.20 L Express your answer with the appropriate units. T Value Units Submit My Answers Give Up Part B 1.05x103 mL Express your answer with the appropriate units. T alue Units My Answers Give Up

Explanation / Answer

We know from Charle's law

V1/T1 = V2/T2

Part-A

2.5/(185+273) = 4.2/T2

=> T2 = 769.44 K = 496.44 degrees celsius

Part-B

2.5/(185+273) = 1.05*10^3*10^-3/T2

=>T2 = 192.36 K = -80.64 degrees celsius

Part-C

2.5/(185+273) = 8.4/T2

=> T2 = 1538.88 K = 1265.88 degrees celsius

Part-D

2.5/(185+273) = 3.6*10^3*10^-3/T2

=> T2 = 659.52 K = 386.52 degrees celsius

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote