A sample of neon occupies a volume of 27.3 L at STP. What would be the neon volu
ID: 1059632 • Letter: A
Question
A sample of neon occupies a volume of 27.3 L at STP. What would be the neon volume at 177 degree C and 0.100 atm pressure? 177 L 350 L 422L 450 L A 10.0 cm^3 container of helium is sealed at 22.0 degree C and 1.00 atm pressure. What pressure would be exerted by the helium if the container were heated to 220 degree C? 10.0 atm 2.01 atm 1.67 atm 1.08 atm A sample of nitrogen at pressure P is contained in a sealed syringe with a movable piston. If the volume of the sample were doubled and the absolute temperature tripled, the new pressure of the gas would be 6.0 P 5.0 P 3.5 P 1.5 P A container holds 3.0 g of hydrogen. If it is evacuated and filled with methane, CH_4, at the same temperature and pressure, what mass of methane does it now hold? 16g 19g 22.4 g 24 g 48 g If the temperature of 10.0 L of a gas is decreased from 0.00 degree C to 27.3 K and the pressure is increased from 10.0 atm to 100.0 atm, the new volume will have a value nearest to 1000 L. 10.0L. 1.00 L. 0. 100 L. 27.3 L. Both the pressure and the absolute temperature of a certain gas sample are doubled. In the absence of dissociation, the density of the gas is quadrupled. doubled. unchanged decreased by one-fourth. decreased by one-half.Explanation / Answer
6)
Volume and number of moles will be same
Pi = 1.00 atm
Ti = 22 oC = (22+273) K =295 K
Pf=?
Tf = 220 oC = (220 + 273) K =493 K
So,
we can use:
Pi/Ti = Pf/Tf
1/295 = Pf/493
Pf = 1.67 atm
Answer: C
i am allowed to answer only 1 question at a time. Please ask other as different question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.