Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of hydrogen gas is generated from a closed container (100mL) by reactin

ID: 815025 • Letter: A

Question

A sample of hydrogen gas is generated from a closed container (100mL) by reacting 3.500g of lithium metal 15.0 mL of 1.00 M nitric acid.

A) write a balanced equation including all phases for this reaction and calculate the number of moles of hydrogen formed.

B) Calculate the partial pressure at 20 degrees Celsius ignoring any solubility of the gas in the solution.

C) the Henry's Law Constant for hydrogen gas in water at 20 degrees Celsius is 3.7 x 10^-4 mol/L x atm. Estimate the number of moles of hydrogen gas that remain dissolved in the solution. What fraction of the gas molecules in the system is dissolved in the solution? Was it reasonable to ignore any dissolved hydrogen in part b?

Explanation / Answer

Answer:  a) Li + 2HNO3 --> LiNO3 + H2
assuming STP 3.5 / 6.94 = x/1
x = 0.5043 mole

b) P = nRT / V >>> Volume of gas = 100 - 15 = 85mL = 0.085L
P = (0.5043)(0.0821)(293) / (0.085)
P = 142.72 atm

c) I do NOT know the units for your Henry's Law constant -- is atm, mmHg, Pa, kPa ... so I can not do this part ... It should be easy when you give the units tho. If it is L atm/mole
p = K x c
142.72 = (3.7 X 10^-4) c
c = 385,726 <<< which is a ridiculously large value --- so that is why units are needed.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote