A sample of n=500 individuals is asked how many hours theytypically spend using
ID: 2949968 • Letter: A
Question
A sample of n=500 individuals is asked how many hours theytypically spend using a computer in a week. The mean response is"x-bar" =8.3 hours, and the standard deviation is s=7.2 hours. Findvalues for the interval "x-bar" ± 2s, and explain why theresult is evidence that the distribution of weekely hours spentusing the computer is not bell-shaped. A sample of n=500 individuals is asked how many hours theytypically spend using a computer in a week. The mean response is"x-bar" =8.3 hours, and the standard deviation is s=7.2 hours. Findvalues for the interval "x-bar" ± 2s, and explain why theresult is evidence that the distribution of weekely hours spentusing the computer is not bell-shaped.Explanation / Answer
given that , n=500 and mean=8.3hours sd=7.2hours the C-I : 8.3±7.2/500 are(8.62,7.97) because it is not an exponential distributionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.