A sample of hydrogen gas has a density of -g at a pressure of 1.06 atm and a tem
ID: 1063439 • Letter: A
Question
A sample of hydrogen gas has a density of -g at a pressure of 1.06 atm and a temp of 56 degree C? Assume ideal behavior. A sample of an unknown gas is found to have a density of 2.27 g/L at a pressure of 0.864 atm and a temp at 38 degree C. The molecular weight of the unknown gas is - g/mol. The average molecular speed is a sample of so_2, gas at a certain temp is 34 m/s. the average molecular speed in a same temp. The rate of effusion of OH_3 gas through a porous barrier is observed to be 8.09 times 10^-4 mol/n. Under the same conditions the rate of effusion of O_2 gas would be - mol/n.Explanation / Answer
(1) P V = n R T
P V = (m/M) R T
M P = (m/V) R T
M P = d R T
For ideal gas,
d = M*P / R T = 2 * 1.06 / (0.0821*329.15) = 0.07845 g/L
(2) M = d R T / P = 2.75 * 0.0821 *311.15 / 0.844 = 83.2 g/mol
(3) According to kinetic molecular theory of gases,
r1/r2 = sqrt.(M2/M1)
348 / r2 = sqrt. (83.80 / 64)
r2 = average velocity of Kr gas = 304.2 m/s
(4) According to graham's law of diffusion,
r1/r2 = sqrt.(M2/M1)
(8.09*10-4)/r2 = sqrt.(32/17)
r2 = 8.09*10-4/1.372 = 5.896*10-4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.