4. A box contains 6 computer chips. Three are from supplier A, two are from supp
ID: 3072061 • Letter: 4
Question
4. A box contains 6 computer chips. Three are from supplier A, two are from supplier B, and one is from supplier C. Two separate chips are randomly and simultaneously chosen from the box. The following events are defined: A: Exactly 1 of the 2 selected is from supplier A AAA B: Exactly 1 of the 2 selected is from supplier B Compute P(A) and P(AUB)- Hint: There are 15 outcomes in the sample space. These should be listed below. Denote the 6 chips as AI, A2, A3, Bl, B2, and Cwhich indicate the different suppliers.
Explanation / Answer
Ans:
Total number of ways to select 2 chips=6C2=15
Number of ways to select one from A=3C1*3C1=9
So,P(A)=9/15
Now,
Number of ways to select one from B=2C1*4C1=8
So,P(B)=8/15
Number of ways to select 1 from A and 1 from B=3C1*2C1=6
P(A and B)=6/15
Hence,
P(A or B)=P(A)+P(B)-P(A and B)
=(9/15)+(8/15)-(6/15)
=11/15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.