4. A 25 kg boy started from rest and slid from the top of a water slide. The fri
ID: 2034633 • Letter: 4
Question
4. A 25 kg boy started from rest and slid from the top of a water slide. The friction force between the boy and the water slide was 10 N. g 9.8 m/s a. What would the boy's velocity be at the bottom of the water slide (using constant acceleration method)? b. What would the boy's velocity be at the bottom of the water slide (using work-energy method)? c. The parents of the boy think the final velocity is too fast. What changes can be made to help the boy reach a slower final velocity? 6 points 10m 5m 30 degExplanation / Answer
4. (A) F_net = m g sin(30) - f
F_net = (25 x 9.8 x sin30) - 10 = 112.5 N
a = F/m = 112.5 / 25 = 4.5 m/s^2
vf^2 - vi^2 = 2 a d
v^2 - 0 = 2(4.5)(10)
v = 9.5 m/s
(B) Work done by gravity + work done by friction = change in KE
m g d sin30 - f d = m v^2 /2 - 0
v = sqrt[ (2 x 9.8 x 10 sin39) - (2 x 10 x 10 / 25)]
v = 9.5 m/s
(C) to reduce speed,
increase friction force.
reduce the length
reduce the angle
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.