4. A 25.00 mL sample of HCl is titrated with the 0.315 M NaOH solution from the
ID: 543426 • Letter: 4
Question
4. A 25.00 mL sample of HCl is titrated with the 0.315 M NaOH solution from the previous question. 22.65 mL of the NaOH solution was required to titrate the acid. Calculate the mo- larity ofthe HCl solution.…. von . . 5, A 1,08 g sample of an unknown monoprotic acid is titrated with 36.50 mL of 0.215 M NaOH. Calculate themolar mass oftheacid.:/ASgiad adHTSM 6. Sketch the molecular structure of acerysalicylic acid in aspirin and calculate its molar mass. Write the formula as CH,O 2. 7. A student dissolves a 0.726 g aspirin tablet in water and titrates the solution with 0.272 M NaOH. 12.05 mL of NaOH are required to reach the equivalence point. Calculate the per- centage of acetylsalicylic acid in the tablet.Explanation / Answer
4)
Balanced chemical equation is:
NaOH + HCl ---> NaCl + H2O
Here:
M(NaOH)=0.315 M
V(NaOH)=22.65 mL
V(HCl)=25.0 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of NaOH =1*number of mol of HCl
1*M(NaOH)*V(NaOH) =1*M(HCl)*V(HCl)
1*0.315*22.65 = 1*M(HCl)*25.0
M(HCl) = 0.285 M
Answer: 0.285 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.